Sunday, January 4, 2015

Kus on kodu, mis on kodu, kus on kodukoht..

Kodu, see ei ole koda, millel aken, uks 
Ilma kodutundeta me jääme kodutuks 
Ilma kodutundeta me jääme kodutuks 

Kodu lõhn on eriline, kodu värv ja maik 
kodu on nii imeline, tavaline paik 
Kodu on nii imeline, tavaline paik 

Kodus mõni väike asi korraga on suur 
kodu oleme me ise, väikene ja suur 
kodu oleme me ise, väikene ja suur 
O. Ehala, J. Viiding. "Kodulaul" Nuktisamehest

Stockholm'i kinnisvaraturu hullumeelsusest teab küll vist igaüks, kes natuke siinse elu poole kiiganud. Üürihinnad on hullumeelsed, ostuhinnad ulmevaldkonnast, kinnisvaramulli lõhkemisest spekuleeritakse ja valitsust kritiseeritakse pidevalt, ja päris igas linnajaos elamisse ei suhtuta kuigi entusiastlikult. Üldiselt senise kogemuse põhjal öelda, et kõik ongi nii, nagu jutud räägivad. 

Kinnisvara ostu-müügiturg on siin üldiselt väga kiire. Nii kiire, et mõni kuulutus jõuab vaevu kinnisvaraportaalidesse ilmuda, kui see juba maha võetakse. Enne, kui objekti kohta maaklerilt lisaküsimusi jõuad küsida, rääkimata vaatama minemisest. Populaarsemad leheküljed kinnisvara kuulutamiseks Hemnet ja Booli.se. Üldiselt keegi ilma maaklerita ei müü ja maaklerid teevad vähemalt head tööd ilusate piltide ning eksponeerimisega. Samas päris kõike ei tasu ka siin maklerite suust uskuda, numbreid osatakse tihti sobivas valguses näidata ja selle õige kodu leidmine on tõeline peavalu.

Kui Eestis on pigem nii, et objekti müüakse tükk aega ja tihti peab hindagi alandama, siis siin on olukord vastupidine. Üldiselt on nii, et soovijaid on objektidele palju ja tegelik müügihind kujuneb hoopis enampakkumise käigus. Seetõttu tuleb endale enne ostmist väga selgeks teha, millises hinnaklassis kodu saab endale lubada ja sellest oluliselt madalama hinnaga objekte vaadata. Pangalaenu saamiseks peab endal olema vähemalt 15% sissemaksuks, see on lausa seadusega reguleeritud. Ainsaks erandiks on vist Sbab, kes nõuab 5% olemasolu ja on valmis ka puuduva 10% riiklikust nõutavast eraldi juurde laenama. Samas tagasimaksmisega siin inimesed väga kiirustama ei pea, pangad annavad tihti laenu ka ilma põhiosa amortiseerimata, kõigest intressimaksete tasumise eest! Nii venivad mõned kodulaenud lausa 100 aasta pikkuseks..

Kinnisvara üüriturg tunneb siin kahte sorti lepinguid. Första hand ehk "esimese käe" lepinguid on väga raske saada. Linn on koondanud üürikinnisvara pakkuvad firmad ühe portaali alla ja igal soovijal on võimalik ennast portaalis digitaalselt järjekorda panna. Iga-aastane järjekorramaks on 225 SEKi ja seda regulaarselt tasudes on võimalik aastaid järjekorras seda päris oma üürikorterit oodata. Järjekorras olles on võimalik pidevalt uute üürikorterite kuulutustel silma peal hoida ja end huvitavate korterite järjekorda panna. Üldiselt võivad järjekorrad varieeruda 10st kuni 1000 huviliseni vabalt. Statistika on üsna must, näiteks suvalise 3-toalise korteri saajaks Stockholmi linnas 2014. aastal olnud inimesed on enamjaolt olnud järjekorras keskmiselt 6-10 aastat!
Loomulikult sõltub natuke ka sellest, millisesse asukohta korterit otsitakse, kui palju ollakse valmis maksma ja kui palju on sellesse piirkonda teisi huvilisi. Vahel juhtub nii, et tekib korter, kuhu otsitakse üürilisi eriti kiiresti näiteks alt ära hüpanud üüriliste asemele ja siis võib korteri kätte saada ka vaid õnneliku käega, nö bostadssnabben järjekorras. See tähendab, et korteri saab esimene õnnelik, kes avaldab soovi just seda korterit saada ja kes täidab finantsnõuded. Aga pean ütlema, et pea kahe aasta jooksul, mis mina olen esimese käe korteritel silma peal hoidnud, siis hea hinna ja asukohaga korterid üldiselt bostadssnabben'i järjekorda ei satu. Hoolimata sellest, et järjekord võib tunduda lootusetult pikk, soovitan siiski olla järjepidev:

  • portaali kasutajaks saab ennast registreerida ka inimene, kes veel ei ela Rootsis (nö foreign students), ja makstes liikmemaksu õigeaegselt, saab juba varakult järjekorda asuda
  • huvipakkuva korteri järjekorda tasub end panna ka siis, kui tundub, et huvilisi konkreetsele korterile on palju. Tean mitut juhust, kust esialgu näiteks 40nes olnud inimene saigi lõpuks just soovitud korteri, sest eespool olnud huvilised langesid järjest erinevatel põhjustel ära. Samas tasub ka endal kandideerida vaid korteritele, mille puhul näed, et kindlasti kõik vajalikud nõuded suudad täita ja korter tõesti sobib
  • kui tekib väikegi lootus saada huvipakkuv korter, tasub õigeaegselt ja kiiresti hankida kogu vajalikud dokumendid (üürileandja nõuded on alati korteri üürikuulutuse juures detailselt välja toodud), nagu palgatõend, eelnev üürileping jms, sest kui reaalselt korter pakutakse, siis aeg dokumentide esitamiseks on üldiselt päris lühike
Ja ega muud polegi, kui head õnne soovida! Första hand lepingud on väga head lepingud, sest need sõlmitakse siin üldiselt tähtajatult (välja arvatud ajutised lühiajalised pakkumised, aga need on eritähisega nagunii) ja lepingu saanu võib ennast oma uues kodus kindlalt tunda niikaua, kui korralikult üüri maksab ja naabreid ei sega. Kui tekib vajadus ajutiselt mujal elada, siis on esimese käe lepingu omanikul võimalus üürileandja loal oma korterit ise edasigi üürida. Neid lepinguid nimetatakse nö andra hand ehk "teise käe" lepinguteks. Teise käe lepingut on üldiselt palju lihtsam saada, sest neid lepinguid pakutakse avalikult kinnisvaraportaalides ja lepingu saamiseks ei pea järjekorras seisma, vaid kõik sõltub juba pigem heast õnnest ja rahakoti paksusest. 
Parimad pakkumised teise käe lepingutele on üldiselt Bostaddirekt portaalis, kuid sarnaseid portaale on tegelikult mitmeid ja kuulutada tasub alati ka näiteks kohalikes ajalehtedes ja FB gruppides. Parim lootus hea korter leida on muidugi hea taustaga ja hea töökohaga inimestel. Kuigi seaduse kohaselt ei ole teise käe üürileandjal õige oluliselt rohkem üüri küsida, kui nad ise maksavad oma korteri eest, tuleb siiski arvestada, et enamasti on teise käe korterid oluliselt suurema üüriga, kui esimese käe omad. Siiski tasub alati olla ettevaatlik ja uurida ka üürileandja tausta, et mitte petta saada Kahjuks kohalikus Kuldse Börsi-sarnases portaalis Blocket'is pidavat ka tõsisemaid petujuhtumeid aegajalt ette tulema. 
Teise käe lepingu puhul peab mõningatel juhtudel arvestama ka sellega, et üürileandja võib nõuda kopsakat deposiiti, mis tagastatakse juhul, kui korter üürilepingu lõppedes endiselt heas korras ja probleemideta üle antakse.  Enne sisse kolimist tasub alati pakutav korter ka hoolega üle vaadata, uurida, kas majas on olemas üldkasutatavad pesumasinad ja -kuivatid jms võimalused. 



No comments:

Post a Comment